19. października 2013 roku w wypełnionej po brzegi przez świetną publiczność oraz zaproszonych gości hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku odbyła się III Profesjonalna Charytatywna Gala Walk – „Bitwa o Lubsko – Kolejne Starcie”. Tygodnie przygotowań i zabiegania o sponsorów przyniosły zasłużony efekt w postaci godnego takich gal show i mocnych walk. W otoczeniu profesjonalnych kamer, oświetlenia i nagłośnienia uroczystego otwarcia gali dokonał burmistrz Lubska, pan Bogdan Bakalarz wspólnie z głównym organizatorem panem Andrzejem Tomiałowiczem oraz dwójką najważniejszych koordynatorów tego projektu czyli Zbigniewem Tomiałowiczem i Mateuszem Łandą. Na ringu stanął także jeden z głównych instruktorów klubu Marek Błaszków. Z ringu padły słowa podziękowania dla wszystkich przyjaciół, którzy mieli choćby najmniejszy wkład w sukces tej gali. Przedstawiono ideę tych cyklicznych gal oraz pomysł aby wykorzystać jej potencjał do pomocy Stowarzyszeniu Ludzi Aktywnych „Mrowisko” w Lubsku. Panie z „Mrowiska”, czyli Natalia Delegacz, Anita Ratomska i Beata Mytyś przybliżyły działalność stowarzyszenia a najmniejsze „mróweczki” wręczyły na ręce Andrzeja Tomiałowicza order w kształcie serca, właśnie za serce jakie Lubuskie Centrum Oyama Karate i Thai-Kick-Boksingu okazało stowarzyszeniu. Zarząd LCOK podziękował specjalnymi oprawionymi w ramkę dyplomami dla pana Mateusza Łandy za 15 lat uprawiania Oyama Karate, tytuł „Przyjaciela Oyama Karate” otrzymał pan Mateusz Szaja za okazywaną od wielu lat pomoc klubowi. Natomiast za podjęcie i kontynuowanie najtrudniejszej walki w życiu – walki z ciężkim losem wyróżnienie otrzymał pan Mateusz Kindrat. Współorganizatorami gali byli Urząd Miasta i Gminy Lubsko, Lubski Dom Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubsku.

Po części oficjalnej na ringu przedstawiono wszystkich bohaterów gali. 22 zawodników reprezentujących: zapasy, muay tai, teakwondo, mma, kyokushinkai karate i oyama karate. Następnie publiczność poznała liczną grupę członków LCOK, która bezpośrednio przygotowała galę. Bez słów, na ringu, pozostała grupa 6 mężczyzn ubranych w eleganckie garnitury przypominająca świat matrix`a. Dopiero Andrzej Tomiałowicz mówiąc, że dla Lubska ten klub walczy już od ponad 30 lat, walczy profesjonalnym podejściem z ogromnymi sukcesami i w swoim trofeach ma kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski, 7 medali mistrzostw Europy i wicemistrza Świata. Powiedział, że karate można się także świetnie bawić. Tajemnica 6 mężczyzn została wyjaśniona, to grupa pokazowa LCOK, która tym razem postanowiła wystąpić nie w stylowych karategach (kimonach) tylko w garniturach. Okazało się, że był to strzał w „10”. Dynamiczny pokaz w wykonaniu Tomasza Częścika, Mateusza Łandy, Radosława Bandziaka, Łukasza Bazylewicza, Bartosza Rzepkowskiego i Andrzeja Tomiałowicza do energetycznej muzyki stworzył piękne widowisko precyzji, zgrania i perfekcji. Ogromne brawa publiczności mówiły wszystko.

Gala walk przeszła do fazy „Bitwy o Lubsko”. Na ringu pojawił się prowadzący, Łukasz Bazylewicz, który z wielką charyzmą i profesjonalizmem godnym zawodowych prowadzących rozpoczął przedstawianie pierwszych bohaterów gali. Pierwsza walka to starcie dwóch utytułowanych zawodników zapasów. Erwin Imbierski z Lubska pokonał na punkty Damiana Błażewicza z Żar. Druga walka Szymona Suszyńskiego i Adriana Krupowca była pojedynkiem pokazowym K-1 z Żar. Również szóstą walką był pokazowy pojedynek. Tym razem panie reprezentujące muay thai z Żar pokazały, że sporty walk nie są zarezerwowane tylko dla panów. W tych pojedynkach nie wyłaniano zwycięzców. Po drugiej walce na ringu pojawiła się grupa breakdance z „Mrowiska”, która swoim występem również porwała publiczność.

Po raz pierwszy na lubskim ringu zaprezentowali się zawodnicy taekwondo. W walce prowadzonej w szybkim tempie Dariusz Rogalski z Żar pokonał na punkty Kamila Dychała ze Zgorzelca.

Trzecia, siódma i jedenasta walka w stylu Oyama Karate to już pokaz twardego, nieustępliwego, silnego i dynamicznego pełno kontaktowego karate, w którym reprezentanci Lubska pokonali swoich przeciwników. Dawid Gerstel dzięki całej gamie kopnięć pokonał Szymona Frąc z Piotrkowa Trybunalskiego. Znany i bardzo lubiany Mateusz Łanda w spotkaniu z utytułowanym medalistą mistrzostw Polski pokazał, że nieustępliwością, ogromnym duchem walki i ze wspaniałą publicznością można wygrać każdą walkę i jednogłośnie zwyciężył z Markiem Obstem z Piotrkowa Trybunalskiego. W walce wieczoru naprzeciwko siebie stanęli obecni medaliści mistrzostw Europy w Białorusi. Tomasz Częścik z Lubska i Jakub Kowalik z Piotrkowa Trybunalskiego. Dwie rundy nie dały rozstrzygnięcia a to co działo się na ringu można nazwać tytułową „Bitwą o Lubsko”. Dopiero dogrywka przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść Tomka. Czwartym zawodnikiem Oyama Karate z Lubska był Radosław Bandziak, który skrzyżował pięści z reprezentantem kraju na mistrzostwa Świata Kyukushin Karate z Zielonej Góry. Już pierwsze sekundy pokazały, że będzie to jeden z najlepszych pojedynków tej gali. Doświadczenie reprezentanta kraju zwyciężyło jednak z wielkim hartem ducha naszego „Bandziora”. Publiczność doceniła obu wspaniałych zawodników ogromnymi brawami.

Tak samo duże emocje wzbudziły trzy walki mieszanych sztuk walki, czyli MMA. W tych walkach była krew, pot i łzy. W pierwszej walce MMA Tomasz Iwulski ze Świebodzina w niecałe 3 minuty doprowadził do poddania przez trenera zakrwawionego Dariusza Bensh`a. Druga walka w tym systemie zakończyła się również przed czasem. Po pięknej walce obu zawodników Mieczysław Jędrzejczak z Poznania założył czyste duszenie i Krzysztof Kondracik ze Świebodzina musiał odklepać swój koniec walki. Łzy w oczach miał natomiast Jacek Sawicki ze Świebodzina, który w czasie walki doznał poważnej kontuzji stopy i chociaż mimo wielkiej chęci nie mógł kontynuować walki a tym samym musiał oddać zwycięstwo Błażejowi Wawrzyniakowi z Poznania.

Między poszczególnymi pojedynkami na ringu odbywała się licytacja przygotowanych przez „Mrowisko” i ich przyjaciół zdarzeń, usług i przedmiotów. Panie Natalia Delegacz, Anita Ratomska i Beata Mytyś z „Mrowiska” oraz Andrzej Tomiałowicz z LCOK dwoili się i troili aby uzyskać jak największe kwoty na licytacji. Cel był jeden: pomóc „Mrowisku”. Taka inicjatywa w Lubsku zaistniała pierwszy raz i prowadzący licytacje robili to pierwszy raz. Wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 2 tysiące złotych, które to pieniądze zostały przeznaczone na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dla dzieci ze Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Mrowisko” w Lubsku.

W tym roku także wystąpił raper Radosław Bandziak, czyli RADEON z przyjacielem WAŁKIEM. Wykonali trzy utwory. Swoją charyzmą, wykonaniem i dojrzałymi tekstami porwali lubską publiczność. Utwór promujący naszą galę był esencją tego całego wieczornego wydarzenia.

Kropką nad przysłowiowym „i” był konkurs temashiwari – sztuka łamania twardych przedmiotów. W tym roku do konkursu stanęło pięciu zawodników. Wszyscy reprezentowali Oyama Karate. W pierwszej rundzie wystartowali: Gerold Wenzel z Cottbus, Łukasz Bazylewicz z Zielonej Góry oraz Dawid Gerstel, Mateusz Łanda i Radosław Bandziak wszyscy z Lubska. Publiczność była świadkiem prezentacji techniki, szybkości, precyzji i odwagi za co za każdą próbę nagradzała ogromnymi brawami. Do rundy finałowej weszli Dawid Gerstel, który ostatecznie zajął III miejsce łamiąc 26 dachówek w dwóch próbach, Radosław Bandziak z 28 dachówkami w dwóch próbach zajął II miejsce a obrońcą tytułu z tamtego roku i mistrzem w tym roku został Łukasz Bazylewicz z wynikiem 34 dachówki w dwóch próbach.

Całą i profesjonalną obsługę fotograficzną przeprowadził sensei Piotr Firlej z Zielonej Góry, który także sędziował walki MMA. Sędziami ringowymi byli także sensei Zbigniew Tomiałowicz i sensei Marek Błaszków obaj z Lubska. Obowiązki sędziów bocznych pełnili: Falk Löbel – Cottbus, Anna Szul, Damian Nowaczyński – Zielona Góra, Bartosz Rzepkowski – Żary, Dariusz Wojnarowski i Adrian Kuźmiczow – Lubsko.

Organizatorzy z Lubuskiego Centrum Oyama Karate oraz ze Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Mrowisko” w Lubsku serdecznie dziękują przyjaciołom – sponsorom oraz wszystkim, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do sukcesu jakim była III Profesjonalna Charytatywna Gala Walk – „Bitwa o Lubsko – Kolejne Starcie” i pomoc dla „Mrowiska”. Podziękowania należą się także panu Arturowi Jarzębińskiemu, który zorganizował i szefował profesjonalnej grupie strażaków z OSP Górzyn i Stara Woda, która dbała o ład i porządek w hali jak i na parkingu.

Zaprzyjaźnione kluby to:
Żarski Klub Sportów Walki – Żary
WASHI Piotrkowski Klub Oyama Karate – Piotrków Trybunalski
MMA Devil Fight Club - Świebodzin
MMA Devil Fight Club - Poznań
Klub Sportów Walki KORIO Taekwondo - Zgorzelec
UKS "ZST" - Lubsko
Klub "Agros" - Żary
Zielonogórski Klub Sportowy Karate Kyokushin

Patroni medialni:
Magazyn Lubski
Gazeta Regionalna
Radio ESKA
Radio Zachód

Nasi sponsorzy to:
Po raz pierwszy
Młyn Julia - Kostrzyn n/O
Mytyś Jan. Art. przemysłowe i budowlane
Przedsiębiorstwo Budowlane UKŁADANIE PŁYTEK – Jasień
Wypożyczalnia lawet i przyczep, automyjnia - Jasień
Carbopol – Lubsko
Plastal - Lubsko
Zakład Przetwórstwa Mięsnego ZBIGNIEW MOTYKA

Kolejna pomoc
PPHU Oskar Import-Eksport Łukasz Gacek,Lubsko
Zakład Transportowy i Ogólnobudowlany – Edward Karpowicz
Urząd Miasta i Gminy Lubsko – Burmistrz Bogdan Bakalarz
Jubo – Tran – Jasień - Bogdan i Jerzy Halczuk
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Piekło - Krzysztof Piekło
Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków szkoły "Nasza Buda" – Renata Tetera
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe JOKER – Jasień – Robert Jakubiak
PZU S.A. Żary – Małgorzata Delijewska
Kawiarnia IRENA - Lubsko pani Irena Jarosz
KADO. Hurtownia Materiałów Budowlanych, Lubsko – Nagler Roman
Starostwo Powiatowe
CALESA – Lubsko
Drukaria Dechnik – Lubsko

Sponsorzy Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Mrowisko”
Szajba Garage - Arkadiusz Pawlukowicz
Elżbieta Skórzewska - Akademia „Probios”
"Expert” Centrum Doradztwa i Szkoleń – Anita i Radosław Ratomoscy
Salon Optyczny - Justyny Kloc
Salon Kosmetyczno-Relaksacyjnych - Magdalena Nazaruk
Salon Fryzjerski „Prestige” - Jolanta Czura
Stacja Kontroli Pojazdów - Ryszard Dancewicz
Salon masażu „Oleander” - Aleksandra Songin
Cukiernia pana Tadeusza Pogorzelskiego
Solarium „ADA” – Adrianna Grześkowiak
Salon Urody pani Edyty Potockiej
Dyrektor OSiR w Lubsku – Janusz Dudojć
Burmistrz Halina Kaczmarek
PROCA TEAM 4X4 Jerzy Reinert i Marek Wołoszyn
Gminne Centrum Trzeźwości Gminy Gubin