lubuskie centrum Lubski Klub Sportowy Karate ?Oyama? na czele z panem Andrzejem Tomiałowiczem zorganizował w Lubsku II Galę Sportów Walki pt.: ?Bitwa o Lubsko 2 ? Odwet?. Impreza ta była ukoronowaniem obchodów 30-lecia LKSK ?Oyama?. Głównym współorganizatorem był Urząd Miasta i Gminy Lubsko. Do organizacji przyczynili się także Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubsku, Lubski Dom Kultury oraz Zielonogórska Fundacja Start-Sport i Plum Promo.

W pierwszej, oficjalnej części gali szefowie LKSK ?Oyama? sensei Marek Błaszków i sensei Zbigniew Tomiałowicz oraz były instruktor klubu pan Zbigniew Strzemecki wręczyli wyróżnienia sponsorom, którzy od lat pomagają klubowi. Miano Przyjaciela Oyama Karate w roku 2012 otrzymali: pani Irena Jarosz (Kawiarnia ?Irena? ? Lubsko), pani Renata Tetera (Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków ?Nasza Buda - Lubsko), panowie Bogdan i Jerzy Halczuk (JUBO ? TRANS ? Jasień), pan Krzysztof Piekło (PPHU ?PIEKŁO? ? Lubsko),  pan Robert Jakubiak (PW JOKER Garnitury ? Jasień), pani Małgorzata Delijewska (PZU S.A.) oraz pan Roman Nagler (HMB KADO ? Lubsko). Podsumowując 30 lat istnienia klubu wręczono cztery najwyższe wyróżnienia osobą, które od wielu lat znacznie wspomagają działalność klubu, często pomagając w beznadziejnych wydawałoby się sprawach. Super Przyjaciela Oyama Karate otrzymali: pani Elżbieta Haściło oraz panowie: Bogdan Bakalarz, Jacek Korszun i Tomasz Apanowicz. Nagrodzono także dwóch członków klubu, którzy najbardziej przyczynili się do pozyskiwania sponsorów na galę. Szczególne Wyróżnienie Oyama Karate otrzymali: pan Henryk Dybka i pan Dariusz Wojnarowski.

O godz. 18:00 hala sportowa OSiR wypełniona była po brzegi wspaniałą publicznością, która obejrzała dziesięć pojedynków. Prawie w każdym walczył medalista mistrzostw lub pucharu Polski a w walce wieczoru uczestnik mistrzostw Świat w Muay Thai. Żywiołowo reagującej publiczności zaprezentowali się wojownicy z K-1, Muay Thai, Oyama Karate, Boksu oraz Brazylijskie jiu-jitsu. Multimedialna prezentacja zawodników przed każdym pojedynkiem spowodowała, że widownia utożsamiała się z walczącymi zawodnikami i choć reprezentowali różne miasta (Żary, Zielona Górę, Jelenią Górę, Wałbrzych, Lubsko i niemiecki Cottbus) to doping mieli zapewniony wszyscy. Każda walka wnosiła do widowiska nową jakość i inne emocje. Najwięcej emocji jak zresztą przypuszczano dostarczyła publiczności zapowiadana walka wieczoru. Mateusz Łanda kontra Maciej Zembik. Walka została rozegrana w formule K-1 w trzech rundach. Obaj są utytułowanymi zawodnikami w swoich federacjach. Mateusz Łanda to finalista mistrzostw Polski w Oyama Karate a Maciej Zembik jest reprezentantem Polski na mistrzostwa Świata Muay Thai. Walka była bardzo widowiskowa i zasłużyła w pełni na miano ?walki wieczoru?. Ostatecznie na punkty wygrał Maciej Zembik przy następującym punktowaniu: runda I 28:29, runda II 29:30 i runda III 29:29. Oba kluby już zapowiedziały rewanż tej walki za rok. Oceniając galę należy stwierdzić, że było to po prostu bardzo dobre sportowe widowisko, na którym znalazło się także miejsce dla mini koncertu rapera Radeona, czyli aktualnego Mistrza Polski w Oyama Karate Radosława Bandziaka, którego poważna kontuzja kciuka wyeliminowała z udziału w gali. Trzy rapowane przez niego piosenki opowiadające o życiu klubu, jego czołowego zawodnika oraz drodze życiowej wojownika spotkały się ze wspaniałym przyjęciem publiczność.

Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio Eska, Gazeta Regionalna, Magazyn Lubski oraz TV ? Plum. W gali brała udział również miss Ziemi Lubuskiej pani Ewelina Kleszczyńska.

Charyzmatycznym prowadzącym  galę był aktualny wicemistrz Polski w Oyama Karate Łukasz Bazylewicz, który również miał walczyć w gali. Jednak jego przeciwnik z Gubina zrezygnował z walki.

Dzięki Urzędowi Miasta i Gminy Lubsko oraz hojnym sponsorom impreza nie była biletowana a każdy zawodnik otrzymał okazały puchar oraz cenne nagrody rzeczowe. Wśród publiczności, która z pośród wszystkich zawodników wybierała  ich zdaniem najlepszego zawodnika wylosowano nagrodę w postaci dużych głośników komputerowych 5.1. Po podliczeniu wszystkich głosów w plebiscycie zdecydowanie wygrał Mateusz Łanda zdobywając 84 głosy przy 38 głosach drugiego zawodnika. W nagrodę otrzymał garnitur szyty na miarę.  Zwieńczeniem gali był konkurs Temashiwari, czyli sztuki łamania twardych przedmiotów. W tym wypadku były to dachówki. Do konkursu stanęło sześciu zawodników: Dawid Polok, Rafał Gasz, Tomasz Częścik, Mateusz Łanda, Łukasz Bazylewicz i Wojciech Kaczan. Dwóch pierwszych reprezentowało Żarski Klub Sportów Walki (Muay Thai) a czterech pozostałych Lubski Klub Sportowy Karate ?Oyama? (Oyama Karate). Do finału doszło dwóch zawodników, Mateusz Łanda i Łukasz Bazylewicz, którzy złamali w pierwszej serii najwięcej dachówek (po 15). W finale mistrzem Temashiwari  został Łukasz Bazylewicz z Przylepu, który w nagrodę otrzymał puchar i również garnitur szyty na miarę. Sam konkurs poprzedził efektowny pokaz łamania kamieni przeprowadzony przez sensei Marka Błaszków 3 dan z Lubska.

Sponsorami, którzy w tym roku dołączyli do grona przyjaciół gali byli: PPHU OSKAR i pan Łukasz Gacek z Lubska, Centrum Pogrzebowe Lubsko i pan Stanisław Medulan, Fundacja SUPRA BROKERS - Wrocław, Zakład Transportowy i Ogólnobudowlany Lubsko i Pan Edward Karpowicz, Starostwo Powiatowe Żary

Sędziami prowadzącymi walki na ringu byli pan Krzysztof Grajek z Wałbrzycha oraz panowie Zbigniew Tomiałowicz i Marek Błaszków z Lubska.

Ostateczny wynik II Gali Walk ?Bitwa o Lubsko 2 ? Odwet? zakończył się wynikiem Lubsko kontra Polska 5:5.

Wyniki: (zwyciężca oznaczony pomarańczowym kolorem)
1. Wojciech Kaczan (Lubsko) vs. Wiśniewski Łukasz(Jelenia Góra)
2. Rafał Pilch (Wałbrzych) vs. Przemysław Drapała (Żary)
3. Marcin Szymański (Lubsko) vs. Martin Schorradt (Cottbus)
4. Filip Rogowski (Lubsko) vs. Radosław Faściszewski (Wałbrzych)
5. Tobiasz Imbierski (Lubsko) vs. Mateusz Seligowski (Zielona Góra)
6. Tomasz Rodak (Żary) vs. Damian Sobań (Wałbrzych)
7. Damian Nowaczyński (Lubsko) vs. Michał Popczyński (Jelenia Góra)
8. Maksymilian Matras (Lubsko) vs. Marcin Kasprzyk (Wałbrzych)
9. Adrian Drosik (Lubsko) vs. Grzegorz Sikorski (Zielona Góra)
10. Mateusz Łanda(Lubsko) vs. Maciej Zembik (Żary)

Za rok zapraszamy na III Galę Sportów Walki ?Bitwa o Lubsko 3 ? Nowy epizod?